„Wiosenne powroty”- zajęcia dla 4-latków.

1. Otwórzcie książeczki https://www.mac.pl/flipbooki#wp „Nowe przygody Olka i Ady” A+ 4-latek na stronie 58-59 dzieci przyglądają się obrazkom najpierw na jednej stronie potem na drugiej i słuchają tekstu opowiadania czytanego przez rodziców.

 

W dalekiej Afryce spotkała się na naradzie trójka przyjaciół. Pierwszy odezwał się skowronek. – Kochani! Pewnie już niedługo zacznie się w Polsce wiosna. A kto ma ją witać swoim śpiewem, jeśli nie ja? Mówię wam, czas wracać. Nie ma na co czekać. Szkoda każdego dnia! – A ty jak zwykle – odezwał się bocian. – Tylko praca ci w głowie… Może masz rację, przyjacielu, ale gdy sobie pomyślę, ile tam będę miał roboty… Najpierw gniazdo muszę wyremontować, potem wysiadywać jajka, a jeszcze później wykarmić pisklęta, nauczyć je latać… Poczekajmy parę dni. Odpocznijmy. Nabierzmy sił… Rozejrzyj się i zobacz, jak tu przyjemnie. Co prawda trochę gorąco, ale pośpiech naprawdę nie jest wskazany. – Masz rację, bocianie! – przytaknęła jaskółka. – Ciężka praca nas czeka. Nie jest łatwo wychować dzieci. Co innego taka kukułka – podrzuca innym jajka. Po prostu wstyd, jak można tak postępować… Leń z niej, tyle powiem! Ja na przykład zamierzam wychować swoje dzieci najlepiej jak potrafię, żeby stanowiły wzór do naśladowania! Nagle przyfrunęła pani czajka, niosąc coś w dziobie. – Witajcie, przyjaciele. Ale się zmęczyłam. Zobaczcie, co znalazłam w swoim ogródku! List od wróbelka z Polski! Bocianie, może ty przeczytaj go na głos, bo ja już nie mam siły. Tak się śpieszyłam do was! Bocian wyprostował się na swoich długich czerwonych nogach i z wielką uwagą przeczytał list od początku do końca. – Ojej! – zawołał zdenerwowany. – Czekają na nas! Nie ma czasu do stracenia! Musimy lecieć! Natychmiast! Gdzie moje walizki? – Co tam walizki! Trzeba czym prędzej witać wiosnę! – zawołał skowronek. – Co to będzie? Co to będzie? – Wiosna tuż-tuż, a my jeszcze w Afryce! – lamentowała przerażona jaskółka. Ptaki bez zastanowienia spakowały cały dobytek i wyruszyły w daleką drogę do Polski. Nawet nie miały czasu się zastanowić, co je tam czeka.

 

2. Po wysłuchaniu zadajcie dzieciom pytania takie jak są pod obrazkami. Niech dzieci pokazują dotykając palcem ptaki i nazywają  je (bocian, jaskółka, czajka, skowronek), policzcie ptaki. Możecie porozmawiać z dziećmi pokazać im na mapie gdzie jest Afryka jak daleko od Polski.

 

3. Proponuję zabawy dla całej rodziny,

– „Przenieś jajko”- potrzebna łyżka i plastikowe lub styropianowe jajko albo mała piłeczka co znajdziecie w domu. Przenosimy jajko na łyżce po kolei dziecko, mama, tata, może rodzeństwo. Komu uda się najdłużej utrzymać jajko na łyżce.

– „Bociany na łące”- naśladujemy chód bociana po wysokiej trawie -chodzimy wysoko unosząc kolana, zatrzymujemy się robimy z rąk dziób i bociany klekocą kle, kle, kle, powtarzamy kilka razy.

– „Ptaki z gniazd, ptaki do gniazd”-  biegamy, podskakujemy, machamy rękami jak ptak skrzydełkami, na hasło „do gniazd” szybko wracamy na wyznaczone miejsce (może być poduszka, mały dywanik, itp.), powtarzamy kilka razy.

 

4. Obejrzyjcie film o bocianie https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw , porozmawiajcie o jego treści. Opiszcie z dzieckiem bociana ( budowa ciała, kolor piór, kolor dzioba i nóg, skrzydła i pióra potrzebne do latania, itp.)

 

5. Obejrzyjcie z dziećmi historyjkę o bocianie w kartach pracy „Nowe przygody Olka i Ady” A+ 4-l cz.2 s.25. nawiązując do obejrzanego filmu. Niech dziecko próbuje opowiadać obrazek po obrazku, a może wy opowiedzcie a potem dziecko. Na dole strony sa bociany policzcie je od lewej do prawej strony. Może spróbujecie narysować bociana i dziecko pokoloruje skrzydła, dziób i nogi.

 

6. Posłuchajcie piosenki „Zielona wiosna”  https://www.youtube.com/watch?v=VR50rxz_wGM

Naśladujemy bociana i żabki skaczące, próbujemy śpiewać piosenkę.

 

7. Zróbcie bociana jeżeli mama ma płatki kosmetyczne to z nich głowę i tułów a nogi, dziób, skrzydła i oczy wytnijcie z papieru. Jeżeli nie macie można kółka też wyciąć z białego papieru, a może innego bociana wymyślicie. Nie wysyłam zdjęcia pomyślcie sami jak można zrobić.

 

8. Dla relaksu po pracy pobawcie się razem z rodzicami.

 

Tor przeszkód

Wszystkie dzieci uwielbiają tory przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie to, co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać! Zabawa idealna zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci,

 

Poszukiwacze skarbu

Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Możecie narysować kilka zadań specjalnych, typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry itp. lub pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. by dziecko nareszcie odnalazło skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od Was!

 

Rzucamy do celu

Prosta, ale zajmująca gra. Na podłodze stawiacie miskę lub wiaderko i wrzucacie do niego piłki, balony lub zmięte w kulki gazety. Oczywiście wygrywa ten, kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety.

 

Życzę miłej zabawy!

 

Autor: Zofia Hebda


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategorie

Najnowsze komentarze