„Majowe święta”- propozycje zajęć dla 4-latków.

1.Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej „Majowe święta”. Proszę rodziców, aby przeczytali dziecku opowiadanie. Dziecko patrzy na obrazki w książce s.68-69 i uważnie słucha https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-aplus-ks/mobile/index.html#p=2

Skończyła się majówka. Ada i Olek po kilkudniowym pobycie u dziadków wrócili do przedszkola. Dziewczynka od razu pochwaliła się dzieciom, że razem z Olkiem pomagali dziadkowi powiesić flagę. Do ostatniego dnia pobytu biało-czerwona flaga wisiała dumnie nad wejściem do domu. – Ja też widziałem wiszące flagi – zawołał Kamil. – I ja też – powiedział Daniel. – A tak naprawdę to po co się je wiesza? – dopytywał Maciek. – I co to były za jakieś dziwne święta? Nie było choinki ani jajek wielkanocnych… Inne dzieci też były bardzo ciekawe i dlatego pani postanowiła przypomnieć, co się działo przez ostatnie dni. Cała grupa usiadła na dywanie. – To były święta państwowe. Obchodzone są co roku. Pierwszego maja zawsze przypada Święto Pracy – zaczęła mówić pani. – Tyle że Święto Pracy obchodzone jest również w innych krajach. Zostało ustanowione wiele lat temu i w tym dniu czcimy trud wszystkich pracujących ludzi – waszych rodziców, dziadków, sąsiadów… Drugiego maja mieliśmy Święto Flagi. Jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce i dlatego powinniśmy szanować naszą flagę. Zaś trzeci maja to rocznica uchwalenia konstytucji. Konstytucja to taka umowa podpisana przez króla i szlachtę po to, żeby wszystkim lepiej się żyło. – A jak ten król wyglądał? – dopytywał Antek. – Czy można go gdzieś spotkać? – Nie, Antku, to wszystko było wiele lat temu. Ale jeżeli chcecie zobaczyć króla, możemy pójść do muzeum. To co, idziemy? – zapytała pani. – Tak! – odpowiedziały dzieci chórem i już po chwili cała grupa poszła do pobliskiego muzeum zobaczyć wystawę upamiętniającą nie tylko podpisanie konstytucji, lecz także pozostałe majowe święta. Na ścianie wisiała wielka flaga Polski. – O, a to godło! – powiedział Antek. – Orzeł w koronie. A co jest napisane tu obok, na tym plakacie? – To hymn Polski – odpowiedziała pani. – A na tych zdjęciach możecie zobaczyć, jak kiedyś obchodzono Święto Pracy. – A co to za dziwnie ubrani ludzie na tym obrazku? – To jest kopia obrazu naszego najsłynniejszego polskiego malarza Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. I właśnie na nim możecie zobaczyć, jak wyglądali król, dostojnicy królewscy, szlachta i zwykli ludzie. Kiedyś tak właśnie wszyscy się ubierali. Dzieci jeszcze przez długi czas wpatrywały się z zaciekawieniem w dzieło Matejki. – Cieszę się, że jestem Polakiem – szepnął Michał do ucha Ady. – Ja też – powiedziała dziewczynka i z dumą spojrzała na polską flagę.

2.Rodzic zadaje pytania, aby sprawdzić, co dziecko zapamiętało.

− Jakie barwy ma flaga Polski?

− Dlaczego na początku maja wywiesza się polskie flagi?

− Jakie miejsce odwiedziła grupa Ady?

− Co ciekawego zobaczyły dzieci w muzeum?

3.Proszę włączyć dziecku prezentację o fladze Polski, aby sobie utrwaliło kolory naszej flagi https://www.youtube.com/watch?v=AMi7DWaQsVk

4.Zabawy na świeżym powietrzu dla całej rodziny:

– „Wyścigi w workach”- worki z mocnego materiału,  mama lub tata wyznacza linie – startu i mety. Może bawić się cała rodzina i rodzice i dzieci. Wszyscy ustawiają się przed linią startu.  Na sygnał  dzieci i rodzice starają się jak najszybciej, skacząc w workach, dotrzeć do mety. Można zorganizować zawody dla dzieci osobno i dla rodziców.

– „Kto celnie rzuca”- woreczek albo piłeczka, kosz. Celujemy do kosza, liczymy celne rzuty. Znów bawi się cała rodzina. Ciekawe, kto wygra.

– Zabawa ruchowa „Idziemy, stoimy”- wszyscy biegają po ogrodzie. Na zawołanie „Idziemy” spacerują po ogrodzie, na zawołanie: „ Stoimy”, zatrzymują się i stoją w bezruchu. Kto się poruszy przegrywa i odchodzi na chwilę na bok.

5. Proponuję, aby dzieci zrobiły chorągiewkę biało- czerwoną, którą mogą umieścić w oknie swojego domu na Święto Flagi. Można skleić dwa prostokąty biały i czerwony i umocować na patyczku, albo białą kartkę pomalować farbą połowę kartki na czerwono( mama podzieli kartkę na połowę, zaznaczy, którą część malujemy).

Ciekawa jestem czy wszyscy będą obchodzić Święto Flagi- wywieszą swoje małe flagi, które zrobią w domu.

 

 

Autor: Zofia Hebda


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategorie

Najnowsze komentarze