Humnisie w „Małym Skansenie”

Dzień 2 października br, a właściwie piątkowe przedpołudnie, dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Humniskach spędziły  w malowniczym miejscu, jakim jest „Mały Skansen” w Grabownicy Starzeńskiej. „Mały Skansen” jest jedynym w swoim rodzaju miejscem w naszym regionie, gdzie jego założyciel Tomasz Kędra, pasjonat, hobbysta, zebrał liczną, bo ponad 10 000 kolekcję  przedmiotów, narzędzi, urządzeń, którymi posługiwali się nasi przodkowie w pracy w polu, zagrodzie i domu. Większość eksponatów znajduje się w  specjalnych wiatach, lub przymocowane na zewnętrznych ścianach budynków.  W jednym z pomieszczeń urządzona została izba chłopska, w drugim kuźnia, zbrojownia, narzędzia rolnicze. Zbiory, które mogliśmy tu dzisiaj podziwiać, przypominają o tym czym posługiwali się nasi ojcowie, dziadkowie, zarówno w pracy na roli, jak również w codziennym życiu. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć eksponaty, ale także dotknąć, a nawet wypróbować działanie niektórych z nich. Chyba największe zainteresowanie wzbudził drewniany konik na biegunach, taczki, gary i wózek. Przedszkolaki próbowały robić masło w maśniczce. Przyglądały się jak wyglądało kiedyś pranie ubrań  - pranie na tarze. Próbowały przesiać mąkę do dzieży służącej do wyrobu ciasta chlebowego. Ponieważ pogoda nam dopisała,  po obejrzeniu eksponatów przedszkolaki z opiekunami udały się na krótki spacer do pobliskiego lasu, gdzie mogły się dotlenić i dostrzec różne rodzaje roślinności leśnej. Zwiedzanie skansenu zwieńczyło ognisko i konsumpcja kiełbasek. Bardzo dziękujemy Panu Tomaszowi za udostępnienie nam miejsca oraz przygotowanie ogniska i ławeczek do siedzenia.
Taka wycieczki to dobry sposób na poznanie przeszłości naszych przodków. Umożliwia dzieciom poznanie historii i kultury naszej dawnej wsi. Wszystkie Humnisie  pełne wrażeń i z uśmiechami na twarzy powróciły do przedszkola.

 

Autor: Barbara Piotrowska


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Maj 2018
P W Ś C P S N
« kwi    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Najnowsze komentarze