Pamiętajmy o bezpieczeństwie dzieci podczas zabaw na śniegu i lodzie

Zabawy i ćwiczenia na powietrzu zimą mają wielką wartość zdrowotną, hartują i usprawniają. Zachęcając dzieci do ruchu i wysiłku musimy pamiętać by był on dostosowany do temperatury i odpowiednio regulowany: bardziej żywy i rozgrzewający na początku, zróżnicowany w zależności od wieku dzieci. W zabawach sportowych zimą wyróżniamy saneczkowanie, zabawy i ćwiczenia na nartach i na lodzie. Saneczkowanie jest atrakcyjną zabawą na śniegu. Ważną sprawą jest tutaj nauczenie dzieci właściwego obchodzenia się ze sprzętem i przestrzeganie w czasie zabaw bezpieczeństwa, zwłaszcza przy zjazdach z górki. Zabawy i ćwiczenia na nartach są trudne. Nieporadność i częste upadki cechują wszystkich początkujących. Potrzebne jest zrozumienie i życzliwa atmosfera. Zabawy i ćwiczenia na lodzie polegają na zdobywaniu umiejętności stania, chodzenia, poślizgów najpierw bez łyżew. Naukę poruszania się na łyżwach można zaczynać z dziećmi 5-letnimi. Wśród dzieci największym powodzeniem cieszą się sanki i łyżwy. Zima ma swój urok, jest powodem wielu radości, ale niestety czasem bywa też powodem tragedii.

Zapewnijmy dzieciom bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu i lodzie:

  • Dzieci mogą bawić się na śniegu i lodzie tylko pod opieką osoby dorosłej,
  • Nie pozwólmy dzieciom ślizgać się na zamarzniętych rzekach, stawach. Tylko sztuczne lodowiska są bezpieczne.
  • Do zjeżdżania na sankach wybieramy niezbyt stromą górkę, na której nie ma naturalnych przeszkód: drzew, krzewów, wgłębień w ziemi. Te przeszkody mogą być przyczyną wypadku.
  • Do saneczkowania wybieramy bezpieczną górkę z dala od drogi, aby nie prowadziła na ulicę prosto pod nadjeżdżające samochody.
  • Należy nauczyć dzieci właściwego obchodzenia się ze sprzętem przenoszenia sanek, siadania, przytrzymywania sznura, hamowania, skręcania.
  • Nie wolno podchodzić pod górkę z sankami po trasie zjazdu tylko osobną ścieżką.
  • Zjeżdżać należy siedząc a nie np. leżąc na brzuchu.
  • Osoba dorosła powinna kierować ruchem na górce szczególnie, gdy jest więcej dzieci.


lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategorie

Najnowsze komentarze