Szczery do … bólu.

Dziecko do około szóstego roku życia nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie zawsze i nie wszystko można powiedzieć. Pod wpływem tłumaczenia rodziców, ich sposobu postępowania może nauczyć się jak nie sprawiać przykrości innym. Jeśli w tych staraniach będziemy konsekwentni, dziecko szybko opanuje sztukę taktu. Wyjątkiem są dzieci nadpobudliwe, którym trudniej powstrzymać się od mówienia wprost. Dla takich dzieci trzeba być bardziej wyrozumiałym.

Uczymy dziecko, że powinien mówić prawdę, jednak chcemy również, aby pewne rzeczy przemilczał. Kilkulatek jeśli o czymś słyszy lub coś widzi, uważa, że ma prawo o tym mówić. Malec nie rozumie, że prawda oczywista, taka jak fakt, że ktoś jest stary wypowiedziana głośno może boleć. Małemu dziecku trudno trzymać język za zębami, a podkreślenie faktu, że nie powinien o czymś mówić, tym bardziej go kusi. Skoro szczerość dzieci jest taka naturalna, czy należy zawsze na nią pozwalać.

Rola rodziców polega na wytłumaczeniu malcowi, dlaczego niektórych słów lepiej nie wypowiadać i jak uniknąć gaf.

  1. UWAŻAJ, CO MÓWISZ – nie rozmawiaj przy dziecku o rzeczach, o których nie powiedziałabyś w obecności innych osób. Dziecko może usłyszeć, a nie zdaje sobie sprawy czego nie powinien zdradzać.
  2. TŁUMACZ – jeśli dziecko pyta dlaczego ta pani jest pomarszczona krótko wyjaśnij, że ma dużo lat, a w domu wytłumacz, że nie powinien głośno mówić o tym, bo może sprawić komuś przykrość.
  3. PODAJ SPOSOBY- na zaspokojenie ciekawości. Zaproponuj, aby trudne pytania w miejscach publicznych dziecko zadawało na ucho. Nie zbywaj milczeniem, dokładnie wyjaśnij w domu.
  4. UCZ PRZEPRASZAĆ- jeśli komuś niechcący powie coś przykrego powinien przeprosić. W ten sposób uczymy, że nawet jeśli sprawi komuś przykrość może to naprawić.
  5. ZACHOWAJ SPOKÓJ- gdy dziecku zdarzy się gafa i znajdziecie się w kłopotliwej sytuacji spokojnie przeproś osobę i wytłumacz dziecku, aby wiedział, że może na ciebie liczyć.

Jeśli dziecko powie coś przykrego lub zdradzi sekret, panuj nad swoimi emocjami:

  • nie obrażaj się – dziecko nie chce nikogo urazić, tylko jeszcze nie jest świadome, że pewnych rzeczy nie należy mówić.
  • nie zawstydzaj dziecka – to nie powód do wstydu jeśli się jest czegoś ciekawym.
  • nie zabraniaj pytać – pytania są potrzebne do poznawania świata.
  • nie zastraszaj – nie powierzaj sekretu pod groźbą, że gdy go wyda, to się na niego pogniewasz.

Kilkulatek nie musi jeszcze umieć dotrzymywać tajemnicy.

Maluchom naprawdę czasem trudno nie mówić tego, co właśnie myślą. Dorośli jednak czasem tej szczerości nie potrafią zrozumieć.


marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategorie

Najnowsze komentarze