Spotkania dzieci i seniorów

Poznawanie przez wychowanka świata społecznego jest procesem bardzo złożonym i długotrwałym. Nauczycielka musi dostrzec kontekst, w którym żyje dziecko i wybrać ze środowiska te elementy, które decydują o jego indywidualności i tożsamości. Niestety w dzisiejszym świecie komputeryzacji i telewizji znacznie osłabły więzy rodzinne. Codzienny pośpiech sprawia, że członkowie rodziny izolują się od siebie i żyją własnym życiem. W edukacji dziecka to właśnie dziadkowie pełnią funkcję wychowawczą, pokazują mu zasady funkcjonowania życia społecznego. Dzięki miłości pomiędzy dziadkami i wnukami zaspokajane są różne potrzeby dzieci. Do ważniejszych należy zaliczyć potrzeby poznawcze, które są zaspokajane przez organizowanie atrakcyjnych, inspirujących okazji edukacyjnych. Dziecko w trakcie spacerów, wycieczek, w trakcie codziennych prac domowych organizowanych przez dziadków, uczy się i poszerza wiedzę o świecie oraz przyswaja nowe, ciekawe wiadomości.

Seniorzy dają dzieciom wsparcie w niełatwych chwilach i dostrzegają ich starania w osiąganiu trudnych celów. Osoby starsze uczą dzieci nazywania przeżywanych emocji w stosunku do zdarzeń i innych ludzi. Są również mistrzami słuchania i prowadzenia rozmów na wszystkie tematy. To dzięki ich zaangażowaniu i cierpliwości dzieci poznają tradycje, zwyczaje, obrzędy oraz historię rodziny i kraju. Dziadkowie są doskonałymi przewodnikami po świecie majsterkowania, a babcie po krainie prac kulinarnych. Uczestnictwo dziecka w pracach domowych i w pomocy ludziom starszym powoduje odciągniecie przedszkolaka od telewizji i gier komputerowych.

Dzieci w wieku przedszkolnym są żywym przykładem stosunków społecznych panujących w swoich rodzinach. Często bawią się w dom, przyjmują rolę babć i dziadków. Swoimi gestami, zachowaniem i słowami podkreślają ważność i mądrość. Również podczas zajęć dydaktycznych opowiadają o swoich babciach i dziadkach, o ich troskach, radościach, samopoczuciu czy codziennych zajęciach. Różnorodne kontakty dzieci z seniorami to znakomite lekcje na temat starzenia się i starości oraz tolerancji. Współczesne przedszkole, chcąc poszerzać doświadczenia dzieci i wspierać ich w rozwoju, powinno organizować okazje edukacyjne, podczas których nastąpi zbliżenie pokoleń.

Przedszkole jest miejscem, w którym dziecko poznaje środowisko, buduje wiedzę społeczną i kulturową oraz konstruuje indywidualny i niepowtarzalny obraz świata. Dlatego rolą nowoczesnego przedszkola jest przypomnienie, w toku różnorodnych zabiegów dydaktyczno-wychowawczych, znaczenie seniorów dla rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym.

Nasze przedszkole organizuje święta Z okazji Dnia Babci i Dziadzia, wspólnie z dziećmi przygotowujemy się do nich długo i starannie.


kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategorie

Najnowsze komentarze