Propozycje zajęć dla 5,6-latków

Zabawy pieniążkami
Rodzice
Przygotujcie proszę dzieciom monety i banknoty o nominałach: 1 zł, 2 zł, 5 zł (jeżeli możliwe to po kilka) i 10 zł (może dzieci mają w skarbonce?).

Rodzice możecie porozmawiać z dziećmi na temat banku, może dzieci były tam z Wami, kto tam pracuje, na pewno widziały bankomat i karty płatnicze, do czego potrzebne są pieniądze, itp.
Monety – to pieniądze metalowe.
Banknoty – to pieniądze papierowe.

Dzieci – wyobraźcie sobie, że pracujecie w banku, a ja przychodzę do was po pieniądze.
Chcę wypłacić 10 zł, a wy dysponujecie tylko monetami o nominałach: 1 zł, 2 zł, 5 zł. Czy
potraficie wypłacić mi 10 zł?
Układanie sylwet monet w różnych wariantach, tak aby dawały 10 zł, np.

monety

Dzieci przedstawiają te i inne sytuacje, wykorzystując pieniądze,

https://www.mac.pl/flipbooki#wp
Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia str. 61 – czytanie z rodzicem tekstu wyrazowo-obrazkowego. (Rodzic – tekst, dziecko obrazki) (5- latki)
Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby cz. 2 str. 50-51 (6-latki)

Rodzice przeanalizujcie proszę ćwiczenia z dzieckiem – dziecko nie może przykleić naklejki, ale może położyć na stole monetę lub banknot o tej samej wartości.

Propozycje zabaw:
„Orzeł czy reszka”

(Rodzice pokażcie proszę dziecku monetę – przednia strona monety nosi nazwę awers, potocznie mówi się o niej orzeł. Tylna strona monety to rewers – potocznie nazywana reszką).

Rodzic trzyma monetę i pyta dziecko: Orzeł czy reszka? Dziecko wybiera jedną z odpowiedzi. Rodzic rzuca monetę. Jeśli podało poprawną odpowiedź – rzuca monetą dziecko, a wybiera rodzic, jeśli nie – musi np. obiec dookoła stołu. I tak na zmianę.

„Monety” – wykonanie odcisków monet za pomocą techniki frotażu
Dziecko przykrywa monetę białą kartką. Odciska fakturę monety, pocierając całą jej wyczuwalną powierzchnię kredką lub ołówkiem. Następnie odwraca monetę na drugą stronę i postępuje w taki sam sposób jak poprzednio. Dzieci mogą wyciąć obie strony monet i skleić. Mogą wykonać w ten sposób odciski wielu monet, np. różnymi kolorami.

Miłej zabawy!
Katarzyna Szteliga

Autor: Katarzyna Szteliga


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
« maj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Najnowsze komentarze