Gry planszowe- nauka i zabawa

Zabawa jest naturalną i spontaniczną aktywnością dziecka, którą wykonuje odruchowo i bez jakiegokolwiek namysłu. Dzieci mają wrodzoną zdolność rozwijania każdej umiejętności, z jaką przychodzi im mieć do czynienia w trakcie zabawy i w większości przypadków robią to nieświadomie.

Gry planszowe są jedną z wielu dostępnych form zabawy. Zawierają one edukacyjne i wartościowe treści. Dziecko jednocześnie swobodnie uczy się poprzez zabawę i nie jest do tego w żaden sposób zmuszane. Ta forma nauki jest najbardziej skuteczną i efektywną, właśnie dzięki temu, że sprawia dziecku przyjemność.  Gry służą rozwijaniu umiejętności matematycznych poprzez liczenie np. oczek na kostce, pól o które należy przesunąć pionek, itp. W czasie gier dzieci rozwijają swoją wyobraźnię. Gry planszowe uczą dzieci zachowania się w różnorodnych sytuacjach społecznych. Większość gier zakłada obecność dwóch lub więcej graczy w trakcie zabawy. Jeśli dziecko uczestniczy w takiej grze, to siłą rzeczy musi przestrzegać pewnych zasad jakie zakłada ta gra. Młody gracz kształtuje tym samym odpowiednie zachowania społeczne, głównie stosowanie się do przyjętych z góry reguł oraz umiejętność uczciwej gry pozbawionej oszustw.

Na koniec należy wspomnieć o jeszcze jednej roli gier planszowych. W czasie zabawy dziecko uczy się również, że nie z każdej sytuacji można wyjść jako zwycięzca. Niejednokrotnie przeciwnik okazuje się być od nas lepszy, szybszy, sprytniejszy. Musimy nauczyć dziecko przyjmowania porażki ze spokojem i godnością co chyba dla każdego z nas w dzieciństwie było najtrudniejszym wyzwaniem, a niektórym wręcz do dzisiaj sprawia trudności.

I jeszcze to, co najważniejsze- to spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym, rodziców i dzieci razem, co  pozytywnie wpływa na pogłębianie relacji między jej członkami. A to właśnie rodzina od zawsze jest środowiskiem, w którym dziecko zdobywa pierwsze swoje doświadczenia.

 

Autor: Zofia Hebda


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Najnowsze komentarze